
Права та обов'язки асистента вчителя
Нормативна база
Методична література
Діти з ООП в загальноосвітньому просторі
Основи інклюзивної освіти

Зразки документації
Професійне співробітництво в інклюзивному закладі
особливості організації роботи з дітьми -аутистами в умовах інклюзивного класу
Асистент вчителя, вчитель-дефектолог Луцька Людмила Василівна




УРОК ПИСЬМА
Тема. Написання великої букви М, складів та буквосполучень з нею.
Мета. Познайомити учнів з великою буквою М, навчати писати цю букву окремо та в складах і буквосполученнях. Розвивати уміння аналізувати елементи букв та конструювати з них літери. Виховувати інтерес до уроків письма.
ХІД РОБОТИ
I. Актуалізація опорних знань.
Послухайте скоромовку. Який
приголосний звук стоїть на початку
кожного слова.
Мавпенятко мовить:
Мамо, масла, моркви, маку мало!
- Назвіть слова, що починаються зі
звука [м’].
(міст, місто, місяць, місток)
- Якою буквою позначаємо звуки [м],
[м’] на письмі?
Гра «Загубилася схема»
Яка схема підходить до слова мама?
/ / /
− • − • = • − • − • − •
Доведіть.
II. Повідомлення теми і завдань уроку
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Графічний аналіз букви М
- з яких елементів складається буква?
- зіставте малу і велику букву. Що
можна сказати про їхню форму,
розмір?
- що є спільного в буквах А і М
Що треба змінити в букві М, щоб
перетворити її на А?
- порівняйте друковану та рукописну
букви.
- перетворіть рукописну на мухомор
М –
2. Пояснення написання великої букви
М з показом на дошці.
3. Пальчикова гімнастика.
4. Письмо великої букви М.
5. Письмо у поєднанні з іншими
буквами.
6. Розвиток мовлення учнів
Скласти речення про маму за схемою
― ― ― •
- Зізнання мамі в любові
- Добір прикметників до слова мама
IV. Підсумок уроку

Виконання завдання разом з асистентом
Асистент промовляє кожне слово окремо, разом виділяють перший звук.
Асистент використовує картки з буквами.
Побудова звукової моделі слова мама разом з асистентом (по можливості)
Завдання виконується з опорою на малюнки елементів, на модель букви М із сітки, робота з пластиліном, ліплення букви М, перетворення її на А та мухомор.
Робота з асистентом.
Асистент працює з моделлю букви, обводить пальчиком букву, ліплять її з пластиліну, водить рукою дитини.
Слухання речень про маму, складених асистентом.
Спроба скласти просте речення
про маму з 2 слів.
Використання гри в роботі з учнями, що мають особливі
освітні потреби
Сучасна освіта орієнтується на особистість, на розвиток кожної дитини,незалежно від її розумових здібностей та фізичного стану.
І перед нами постає питання: як зробити урок не тільки продуктивним, а й цікавим. Таким, що запалить іскорку допитливості в очах дитини, збереже стійку увагу протягом усього уроку, зародить бажання вчитись.
Відповідь на це питання — гра. Гра — найпривабливіша і найприродніша діяльність дитини. Але на уроці гра — не розвага,а звичайні вправи, замасковані в цікаву форму. Гра органічно об'єднує триєдину мету навчання: освітню, розвивальну, виховну. Збуджена під час гри думка підводить учня до самостійних пошуків висновків і узагальнень, які, в свою чергу, зміцнюють знання і перетворюють їх у переконання.
У дидактичних іграх діяльність спеціально планується і пристосовується до навчальних цілей. Це різновид ігор за правилами. Дидактичні ігри активізують інтерес та увагу дітей,розвивають пізнавальні здібності, кмітливість,уяву, тренують сенсорні вміння,виробляють та закріплюють знання, уміння й навички. Правильно побудована дидактична гра збагачує процес мислення,тренує вольові якості дитини. Цінність гри передусім у тому, що вона виконує роль емоційної розрядки, запобігає втомлюванню дітей.
Складовими дидактичної гри є дидактичне завдання, ігровий задум, ігровий початок, ігрові дії, правила гри, підбиття підсумків.
Перевагу слід надавати іграм,які передбачають участь у них більшості дітей, швидку відповідь, зосередження довільної уваги.
Найефективнішим способом подолання труднощів у навчанні дітей з ООП є використання дидактичної гри та дидактичного матеріалу. Дітям з ООП притаманні недосконалість усіх видів сприймання, пам'яті, уваги,розвитку мислення, моторики, емоційно-вольової сфери, зорових сприймань. Видатний російський олігофренопедагог О.М. Грабов писав,що ступінь відсталості дитини характеризується тими іграми,на які вона здатна. В процесі гри дитина пізнає все, що недоступне їй у навколишній дійсності. В захопленні вона не помічає, що вчиться — запам'ятовує, поглиблює набутий досвід, поповнює запас уявлень, понять.
Вчені рекомендують дидактичні ігри та дидактичний матеріал пов'язувати з повсякденним життям, але їх зміст має ще й коригувати та розвивати пізнавальні процеси.
Кожна гра для дітей з особливими освітніми потребами багаторівнева і містить окремі завдання, спрямовані на засвоєння певного матеріалу. Водночас ігри мають передбачити поелементне засвоєння знань. Від гри до гри ці елементи складаються у певну систему, яка послідовно готує учнів до засвоєння наступних тем.
Наприклад, при формуванні взаємообернених понять “багато-мало”, дітям пропоную дати ведмедикові малюнки, на яких зображено багато предметів, а білочці — малюнки з меншою кількістю предметів. Наступна гра передбачає самостійну діяльність учнів - вони мають
розставити автомобілі в гаражі: в один багато, в другий — мало. Третя гра сприяє автоматизації дій: діти мають намалювати багато трикутників та мало кружечків. Важливо, що під час проведення дидактичних ігор кожне нове завдання окреслюється тоді, коли дитина готова до його сприйняття. Наприклад, формування поняття “більше-мало” можливе, якщо діти засвоїли поняття “багато- мало”,а поняття “стільки ж” доступне для розуміння, коли учні усвідомили, що таке більше-менше.
Дидактичним матеріалом під час проведення таких ігор можуть служити предмети навколишнього середовища. Це різні іграшки, предмети, палички, каштани, горіхи, жолуді. Вони близькі й знайомі дітям,активізують пізнавальну діяльність. Застосування демонстраційного дидактичного матеріалу і пояснення вчителя поліпшують наочно-образне, словесно-логічне запам'ятовування,дії дитини з роздавальним матеріалом активізують зорову, рухову та дотикову пам'ять. Дидактичний матеріал виконує корекційно-розвивальне завдання.
Наприклад, гра “Що в руці?
Для проведення цієї гри використовувала природній матеріал(шишки, жолуді, яблука, горіхи). В руки учня вкладала два однакові предмети,але різні за розміром, дві шишки: велику й малу. Учень,не дивлячись, повинен був сказати, що в правій руці велика шишка, а в лівій — маленька. Сам мав перевірити,чи правильно він сказав. Ця гра, крім закріплення поняття”більше-менше”,уточнює просторові уявлення, розвиває моторику,тактильні відчуття.
Привабливість дидактичного матеріалу збуджує емоційну пам'ять. Це сприяє розвиткові дітей з ООП. Гра - це завжди проблемна ситуація. Завдання в грі не повинні бути простими, а посильними. Починаючи навчання, треба виходити з наявного рівня розвитку дітей. Якщо учень зацікавлюється спочатку грою, от дуже швидко його починає цікавити навчальний матеріал, пов'язаний з ним. Чим менше розвинутий у дитини вольовий компонент,тим частіше вчитель використовує ігрові форми роботи.
Ті знання і навички, які учень одержує під час гри,можуть бути легко перенесені в побут, життя, можуть самостійно використовуватись в будь-якій ситуації. А це відіграє особливе значення, тому що дитині з ООП важко оперувати набутими знаннями в зміненій обстановці.