
Позакласне заняття з природознавства в 2 – Б класі
Тема: Будь природі другом.
Мета: Розширити і збагатити знання учнів про природу, показати її значення для людини. Розвивати уяву, фантазію та спостережливість. Виховувати дбайливе ставлення до природи та всього живого.
Хід роботи
-
Організаційна частина.
-
Повідомлення теми та мети роботи. Що об’єднує в собі слово
«природа»?
-
Робота над розширенням і збагаченням знань учнів про природу.
Учитель: Сонце, Земля, вода, повітря, рослини і тварини – усе живе і неживе,
нерозривно пов’язане і називається природою. Степи та болота, гори й пустелі, моря
й малі джерельця, найменша мурашка і величезний слон, могутній дуб та тонка
билинка не можуть і снувати одне без одного. Не можна забувати і про людину.
Адже вона частина природи і живе серед природи. Давайте подумаємо, за що нам
природа дякує, а коли природа сумує.
Природа дякує. Природа сумує.
(записуємо на дошці думки дітей)
(Вікторина назви казку)
Вчитель: Навіть у казках природа допомагала людині. Які казки ви можете згадати?
«Івасик-Телесик» (яблуня, гуси);
«Попелюшка» (гарбуз, миші, птахи).
А які плоди зустрічаються в казках?
«Принцеса на горошині» (біб)
«Ріпка» (ріпка)
«Горбоконик» (зерно)
«Попелюшка» (гарбуз)
«Пригоди Цибуліно» (помідор, вишня)
Конкурс «Відгадай загадку»
Робота над загадками.
Прийшла кума із довгим віником, на бесіду із нашим півником
Схопила півня на обід, та й замела мітлою слід (Лисиця)
По гілках вона стрибає, хоч сама мала на зріст, та великий має хвіст,
як намисто, оченята, хто це? Спробуй відгадати. (Білка)
Я – вухастий ваш дружок, в мене сірий кожушок,
куций хвостик, довгі вуса, я усіх-усіх боюся. (Заєць)
Хоч у нього шуба є, та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є, і не ходить, не гуляє, а у лігво залягає. (Ведмідь)
Котиться клубочок, зовсім без ниточок,
замість ниточок – триста голочок. (Їжак)
(Розповідь учителя про те, що усі мешканці лісу потрібні один одному)
Вчитель: А ось чудова галявина. На ній ростуть гриби. (на дошці зображення грибів, муляжі їстівних та отруйних грибів)
Зараз пограємо у гру «Їстівне – неїстівне». Якщо це «їстівний» гриб, гравець ловить
м’яч і каже – «їстівне», якщо отруйний – «неїстівне».
Відповідаємо швидко, не замислюючись.
Швидше всіх ростуть дощовики, а по гриби краще ходити на світанку.
Але, от диво, не ми йдемо по гриби, а гриби завітали до нас.
(Розігрування п’єси О. Підсухи «Хвалилися гриби»)
Боровик
Я, гриб-боровик, маскуватися не звик.
Мусиш ліс обійти, щоб мене віднайти.
А кому знайти удасться, знай, тому всміхнеться щастя.
Печериця
По-нашому я – печериця, а по-французьки – шампіньйон.
Хоч куцонога, білолиця, але витримую фасон.
Засмажте ви мене в сметані, й куди тому боровику!
Мене шукайте на світанні у лісі, в полі і в садку.
Сироїжка
Я – сироїжка, біла ніжка, у різний колір чепурюсь.
Така тендітна, така ніжна, у руки візьмеш – я кришусь.
Хоча кришусь, хоча тендітна, а кажуть – дуже апетитна.
Хто куштував хоч раз мене, побачить в лісі – не мине.
Лисички
Ми лисички, жовті личка, ростом зовсім невеличкі.
Не червиві, дуже чисті, не ховаємось у листі.
Хто на слід наш натрапляє – повен кошик назбирає.
Ростемо ж не поодинці, нас шукайте у низинці.
Опеньки
Ми опеньки, ніжки тоненькі, шиї, мов цівки, круглі голівки.
А як більші виростаєм – парасольки розкриваєм.
Лий дощику, лий, нам ти не страшний.
І на пні і коло пня нас велика рідня.
Простягай-но рученята – устигай лише збирати.
Маслюки
Ми маслюки, жовто-бурі шапки, ростемо, там де глиця,
Під соснові залазим шишки, любим запах живиці.
Нас збирають старі і малі, маринують і смажать.
Тільки зэявимось десь на столі, нас одразу побачать.
Смачніших не знайдете страв, ледацюга – хто нас не збирав.
Підосичник
Я гриб грибів. Я – підосичник, найбільший в лісі симпатичник.
До мене не ідуть – біжать, покласти в кошики спішать.
А шапка в мене – глянь яка, як у гриба боровика.
Лише з різницею тією, що верх червоний у моєї.
Удався вродою і зростом, груздь проти мене – карлик просто.
І навіть на боровика, дивитись мушу звисока.
Мухомор
Я мухомор, я мухомор, червоний наче помідор,
Кашкет цяцькований, розлогий, а сам – стрункий і довгоногий.
Серед урочища грибного, не знайдеш красеня такого.
Та я отруйний, пам’ятай, мене побачиш – оминай.
Правила збирання грибів.
Потрібно продовжити речення:
-
Зрізай гриби … (ножем, або обережно викру )
-
Збирай тільки … (гриби, які добре знаєш)
-
Не знищуй … (отруйні та червиві гриби)
IV. Підсумок роботи.
Вчитель: Давайте навчимось жити у злагоді з навколишнім світом, щоб зрозуміти,
що усі ми, мешканці планети, - брати і сестри і дуже потрібні одне одному.
Пам’ятаймо, що людина – частина природи.
Учень: Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка,
Не зривай ромашку, не топчи травичку.
В зелені діброва, в китицях ліщина,
Глянь, яка чудова наша Україна.
Журавлі над лугом крилять рівним клином,
Будь природі другом, будь природі сином.


Спортивні змагання" Веселі старти"
Тема. В спортивному тілі- здоровий дух.
Мета. Прищеплювати любов до фізкультури, пропагувати здоровий спосіб життя.
Розвивати фізичні уміння та навички, формувати почуття колективізму,вміння підтримувати один одного;
Виховувати дружні стосунки.
Хід змагань
1. Організаційний момент. Шикування команд.
2. Представлення команд.
Команда “ Смайлик”. Девіз: “ За синє небо, за жовте колосся
Боротися треба, щоб краще жилося”
Команда “ Ластів”ята”. Девіз:”Ми — веселі ластів”ята, поважаєм
маму й тата.
Любим неньку Україну,
Прославляєм Батьківщину!”
1 учень
Лиш один рецепт на світі
Всім- усім підходить дітям
Коли спорт полюбиш-
Сильним,спритним будеш!
2 учень
Всім відомо: це чудово,
Коли кожен з нас здоровий,
Тільки треба знати,
Як здоровим стати!
3 учень.
Щоб росли ми вмілими,
Сильними, сміливими.
Покажемо,які ми вправні,
Дружно виконаємо вправи.
3. Представлення журі та гостей.
4. Спортивні змагання.
Команди,готові? А вболівальники? Підтримуйте свої команди, активно вболівайте!
Естафета”Передача м”яча над головою”
За командою м”яч передається над головою наступному грацеві, коли м”яч дійде до останнього учасника, той перебігає на початок строю і передає м”яч назад. Естафета продовжується доти, доки направляючий не повернеться на своє місце.
Естафета” Коридор”
Діти ставлять ноги ширше плечей і перекочують м”яч між ногами. Останній перебігає на початок так доти, доки направляючий не займе своє місце.
Естафета”Біг пінгвінів”
Направляючий затискає м”яч між ногами та біжить до стійки і назад. Передає м”яч і стає в кінець строю.
Естафета” Набий м”яч 10 разів”
Кожен учасник команди набиває м”яч на місці і передає наступному. Виграє та команда, що швидше справиться з завданням.
Бігова естафета
Направляючий біжить до білої лінії, торкається до неї і щосили повертається
Естафета “ Струмок”
Перші учасники біжать до орієнтира і повертаються назад, беруть за руку наступного і так далі
Конкурс капітанів
Хто швидше з капітанів з”їсть яблуко
Спортивна вікторина
-Скільки гравців у футбольній команді?
-Скільки гравців у волейбольній команді?
-Які ви знаєте фізичні якості?
-Скільки білих фігур у шашках?
-Який м”яч важчий: футбольний чи волейбольний?
- Як часто проводяться Олімпійські ігри?
Естафета “ Павучок”
Естафета “ Біг зигзагом”
5. Підведення підсумків
-Слово надається журі для підведення підсумків.
-Нагородження команд, визначення активних вболівальників.
- Заключне слово вчителя.


.jpg)